Martin Luther King
Dr. Martin Luther King, Jr. bol americký baptistický kazateľ, bojovník za občianske práva a nositeľ Nobelovej ceny za mier. Je považovaný za jedného z najvýznamnejších vodcov americkej histórie a bojovníkom za práva afroameričanov. King sa narodil 15. januára 1929 v rodine reverenda Martina Luthera Kinga seniora a jeho manželky Alberty Williamsovej ako Michael King.
V roku 1948 získal titul bakalára zo sociológie a v roku 1951 aj z teológie. Postgraduálne štúdium a titul PhD. získal v roku 1955 zo systematickej teológie na univerzite v Bostone. V roku 1964 sa stal najmladším mužom, ktorý dostal Nobelovú cenu. V roku 1953 sa King stal pastorom v baptistickom kostole v meste Montgomery v Alabame. Viedol bojkot verejnej dopravy v Montgomery z roku 1955, po tom, čo Rosa Parks odmietla uvoľniť svoje miesto v autobuse bielemu pasažierovi. Černoši bojkotovali 382 dní, a v konečnom dôsledku kampaň viedla k zrušeniu rasovej segregácie na vnútroštátnych autobusových linkách.
King postupoval podľa filozofie nenásilnej občianskej neposlušnosti, ktorú predtým úspešne presadil Mahatma Gándhí v Indii. Organizované nenásilné protesty proti rasistickému systému južanskej segregácie za volebné práva černošskej menšiny viedli k obsiahlej informovanosti prostredníctvom médií. Reportáže a televízne zábery na každodenné ponižovanie a neprávosti páchané na černochoch a násilie zo strany zástancov segregácie vyvolali vlnu sympatií s hnutím na začiatku šesťdesiatych rokov v Spojených štátoch. Tieto aktivity viedli k prijatiu zákona o občianskych právach z roku 1964 a zákona o volebnom práve z roku 1965.
King bol ženatý od roku 1953 s Correttou Scott a mali spolu štyri deti. Martin Luther King sa stal obeťou atentátu 4. apríla 1968 v Memphise, Tennessee. Jeho vrah (pravdepodobne najatý) James Earl Ray bol 10. marca 1969 odsúdený na doživotie a zomrel ve väzení 23. apríla 1988.
Tlak rasovej diskriminácie pociťoval King, rovnako ako jeho súkmeňovci, už od detstva. Hoci vyrastal v „lepšej“ černošskej štvrti a v relatívnom dostatku, takisto musel navštevovať segregovanú školu a denne sa podriaďovať pravidlám, ktoré aj z neho robili občana druhej kategórie. Odmietal sa s tým zmieriť. Túto vlastnosť zdedil po otcovi, baptistickom kazateľovi v Atlante, kde sa ako jeho druhé dieťa v januári 1929 narodil. Vtedy sa ešte nevolal Martin, ale Michael po otcovi. Ten sa však v roku 1935 rozhodol, že nielen sebe, ale aj svojmu synovi zmení meno podľa slávneho nemeckého reformátora zo 16. storočia. Z Michaela Kinga sa tak stal Martin Luther King.