Zaujímavosti o Rusku
Rusko pozná určite každý. Svojou rozlohou je najväčší štát na svete a má približne 140 miliónov obyvateľov. 8. najväčšia ekonomika sveta a takto by sme mohli pokračovať donekonečna. Teraz si pozrieme niekoľko zaujímavosti z Ruska.
Rusko obmýva až 13 morí a zaberá až 1/7 pevniny na planéte.
V Moskve a v Pekingu sú najväčšie McDonaldy na svete so 700 miestami na sedenie.
Rusom vďačíme za množstvo vynálezov, okrem iného napr. za periodickú tabuľku chemických prvkov a hru tetris.
Klyuchevskaya sopka (4750m) je najvyššia aktívna sopka Eurázie, nachádza sa na Kamčatke.
Rusko, zaberajúce 17 miliónov štvorcových kilometrov, je rozľahlejšie ako Pluto. Plocha tejto planéty totiž predstavuje len 16,6 milióna štvorcových kilometrov.
Moskovský Kremeľ je najväčšia stredoveká pevnosť na svete, ktorá sa zachovala do dnešných čias. Múry pevnosti dosahujú dĺžku 2 235 metrov(Tomuto miestu sa budem venovať neskôr v zaujímavých miestach).
Samopal Kalašnikov je populárny vo všetkých krajinách sveta. Nie každý však vie, že v súčasnosti je na svete viac kusov tejto zbrane ako všetkých ostatných samopalov dokopy.
V Rusku existuje minimálne 15 tajných miest. Nie sú zaznačené na nijakých mapách, neupozorňujú na ne nijaké ukazovatele na cestách a hocikto sa do nich nedostane.
Túlavé psy v Moskve sa naučili používať metro a verejnú dopravu, aby sa dostali k potrave – dokonca vedia používať eskalátor.
Po páde Sovietskeho zväzu sa zistilo, že má Rusko 27-tisíc jadrových zbraní, z ktorých zmizlo 250.
Japonsko a Rusko od konca II. svetovej vojny dodnes nepodpísali mierovú zmluvu. Dôvodom je pretrvávajúci spor o strategické Kurilské ostrovy.
Pivo až do roku 2013 nepovažovali v Rusku za alkoholický nápoj.
25% Rusov zomrie pred dovŕšením 55 rokov. Za dôvod mnohí považujú vodku...
Značka Apple má väčšiu hodnotu ako celá ruská burza cenných papierov.
Popri Kanade, Mexiku, Indii a Izraeli majú aj ruské bankovky označenie v Braillovom písme pre nevidiacich.
Rozsiahla erupcia sopky Huaynaputina v Peru v roku 1600 mala za následok úmrtie dvoch miliónov obyvateľov na území dnešného Ruska v dôsledku klimatických zmien a následného hladomoru.
Aljašku kúpili od Rusov Spojené štáty americké v roku 1867 za 7,2 miliónov dolárov. Rusi si totiž mysleli, že Aljaška pre nich nemá veľkú cenu. Opak bol však pravdou. Američania na nej neskôr objavili ropu a tak vlastne Rusi ostali zahanbení.